Вепр-4.2 Продуктивність агрегату - 4,6 ... 7 га / год Ширина захвату - 4.2 м. Кількість стіойок - 15 шт. Кількість рядів - 2 шт. Відстань між сойками - 29 см. Необхідна потужність - 80 к.с. Маса - 1050 кг. Обробка грунту — найбільш трудомісткий, енергоємний та найдорожчий процес у рослинництві, тому вдосконалення грунтообробних машин і пошук новий ефективних засобів обробки грунту завжди актуально. До того ж система обробки грунту є визначальною в структурі витрат сільськогосподарського виробництва, а їх мінімізація на пряму пов`язана з впровадженням технологій мінімальної обробки грунту і застосуванням нових прогресивних багатоцільових польових культиваторів та комбінованих агрегатів — дискових чизель — культиваторів (дисколапових борін). Наші культиватори та комбіновані агрегати обладнані пружинними стійками, які мають унікальні вібраційні властивості, що сприяє покращеному змільчуванні (розпушуванні) грунту, зменшенню тягового опору та самоочищенню. При роботі знарядь з пружинними вібро-стійками, нерівномірний опір грунту, teremok.org.ua викликає їх вібраційні коливання у вертикальній і горизонтальній площинах. Ці коливання сприяють інтенсифікації процесу розпушення грунту і зниження тягового опору . Пружинні вузли кріплення робочого органу являють собою поєднання винахідливості, надійності та простоти. Дані вузли дозволяють збільшити проникаюче зусилля робочого органу, що в свою чергу дає можливість ефективно працювати навіть в жорстких, варіативних умовах. А їх технічне обслуговування є легким і безпечним за допомогою звичайного інструменту та недорогих запчастин. Пружинні вузли кріплення призначені для широкого ряду операцій, а можливість вибору різноманітних робочих органів для отримання оптимального результату. Використання пружинних робочих органів дає можливість агрегату ефективно працювати в різних грунтових умовах. Конструкція стійок відрізняється єдиним шарнірним вузлом оснащеним втулкою, що не вимагає мастила, та потужним болтом 8-ої категорії міцності. Простота і надійність конструкції забезпечує безперебійність роботи в протягом багатьох років.ВЕПР-3,8Н та ВЕПР-4,2Н
Показник Значення показника за даними проекту ТУ
Марка ВЕПР-3,8Н ВЕПР-4,2Н
Тип машини Навісна
Агрегатування з трактором потужністю, к.с Не менше
80
Не менше
90
Конструкційна ширина захвату, м Не більше
3,8
Не більше
4,2
Кількість лап, шт 15 15
Ширина робочої зони (захвату) лапи, мм 270 330
Конструкційна маса, кг Не більше 1100 Не більше 1150
Габаритні розміри, в транспортному положенні, мм:
– довжина
– ширина
– висота
Не більше
3300
4000
1700
Не більше
3300
4400
1700
Умови випробувань наведені в таблиці 2.
Таблиця 2 – Умови випробувань культиваторів
ВЕПР-3,8Н та ВЕПР-4,2Н
Показник Значення показника за даними випробувань
Тип грунту і назва за механічним складом Чорноземи глибокі малогумусні середньосуглинкові
Вологість грунту у шарах, %:
0-5,0 см
5,0-10,0 см
10-15,0 см
20,4
21,1
21,3
Твердість ґрунту у шарах, МПа:
0-5,0 см
5,0-10,0 см
10-15,0 см
0,82
1,05
1,15
Глибина попереднього обробітку, см 20,5
Гребенистість поля до проходу, см 3,7
Засміченість, шт./м² 26
Висота бур’янів, см 9,1
Умови проведення випробувань були в межах прийнятних для роботи аналогічної техніки та регламентованих технічними умовами, і характеризувались такими показниками: вологістю грунту, яка становила 20,4-21,3 %; твердістю грунту, яка варіювалась в межах 0,82-1,15 МПа. Мікрорельєф поля характеризувався хвилястістю, при цьому пожнивні рештки попередника (озимої пшениці) були загорнуті в грунт. Засміченість поля бур’янами відмічалась як невисока, їх висота не перевищувала допустимого агровимогами рівня.
Показники агротехнічного оцінювання наведено в таблиці 3.
Таблиця 3 – Результати випробувань культиваторів
ВЕПР-3,8Н та ВЕПР-4,2Н
Показник Значення показника за даними випробувань
Глибина обробітку ґрунту, см 11,1
Середньоквадратичне відхилення глибини обробітку, см 2
Коефіцієнт варіації, % 18,4
Кришіння ґрунту, вміст грудочок за фракціями, %:
– До 25,0 мм
– 25,1-50,0 мм
– більше 50
97,7
1,4
0,9
Гребенистість поверхні поля, см 1,6
Підрізання бур’янів, % 99
За результатами агротехнічної оцінки відмічено [4], що глибина обробітку знаходилась в межах допустимих значень (4-15 см) і становила 11,1 см. При цьому якість кришіння спушеного шару грунту відповідала агровимогам. Так, частка грудочок фракцією до 25 мм складала 97,7 %. Після проходу культиватора рельєф був вирівняний, гребенистість поверхні поля становила 1,6 см. Підрізання бур’янів було в регламентованих межах (не менше 99%). Таким чином, у результаті агротехнічної оцінки можна зробити висновок, що культиватор у цілому задовільно виконує технологічний процес і за основними показниками якості роботи відповідає агротехнічним вимогам.
Експлуатаційно-технологічне оцінювання проводилось згідно з діючою нормативною документацією [5], при цьому обробіток грунту здійснювався зі швидкістю 9,8 км/год і продуктивність за годину основного часу склала 3,7 га/год. За період спостережень технологічних забивань не зафіксовано, що свідчить про надійність виконання технологічного процесу машини (коефіцієнт надійності технологічного процесу дорівнює 1,00). З урахуванням витрат часу на операцію для забезпечення технологічного процесу продуктивність за годину змінного часу становила 2,9 га/год (коефіцієнт використання змінного часу 0,79).
З позитивних якостей культиваторів слід відмітити: оригінальну патентовану конструкцію секцій для навішування робочих органів-лап, підпружинену вирівнювальну дошку та розворотний прикочувальний коток з патентованою системою кріплення на римі.
У результаті проведення приймальних випробувань дослідних зразків культиваторів ВЕПР-3,8Н та ВЕПР-4,2Н встановлено, що вони відповідають регламентованим показникам якості та задовільно виконують технологічний процес, мають достатній рівень надійності, укомплектовані експлуатаційно-технологічною документацією і є безпечні в експлуатуванні, крім того мають ряд позитивів щодо багатофункціональності, мають у своїй конструкції підпружинені лапи на стійках з високими характеристиками самоочистки та протидії перешкодам на полі, підпружинену вирівнювальну дошку, прикочувальний коток з опцією зміни технологічних характеристик при розвертанні та покращеною динамікою роботи при русі агрегата, що дозволяє за один прохід забезпечити підрізання бур’янів, розпушення грунту, вирівнювання рельєфу грунту та формування дрібнодисперсного посівного шару, забезпечуючи при цьому зменшений тяговий опір, хороші самоочисні властивості робочих органів.
З урахуванням технічного стану малих і середніх господарств перспективою їх переходу на підвищений технологічний рівень використання продукції ці машини мають беззаперечну мотивацію їх невідкладного виходу на ринок сучасної техніки.
|
|